Noul Președinte al Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere

În ziua de 21 noiembrie 2017  a avut loc cea de a VIII-a Conferinţă Naţională a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere ,,Alexandru Ioan Cuza”, care a ales, conform prevederilor statutare, în funcţia de preşedinte al Asociaţiei pe dl. general locotenent (r) NECULAI  BĂHNĂREANU  

( http://ancmrr.ro/conducerea-ancmrr/)

Domnul general locotenent  (r) Neculai BĂHNĂREANU este absolvent al Liceului Militar ”Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc, Promoția 1969 – General Cristache ȘTEFĂNESCU.  Îl felicităm pentru alegerea sa în această onorabilă  funcție, îi dorim multă sănătate și împliniri!

Gl. lt. Neculai Mihai Bahnareanu

                                             BĂHNĂREANU MIHAI NECULAI
Născut la 22.07.1950, în comuna Duda Epureni, judeţul Vaslui.
Căsătorit, 2 copii.
Grade obţinute:
– 19.08.1972 – Locotenent
– 30.12.1976 – Locotenent-major
– 23.08.1981 – Căpitan
– 23.08.1987 – Maior
– 14.02.1990 – Locotenent-colonel
– 09.05.1992 – Colonel
– 01.12.1999 – General de brigadă
– 05.07.2002 – General maior
– 31.07.2007 – General locotenent
Studii militare (civile), cursuri:
– 21.09.1969 – 19.08.1972 – Şcoala militară de ofiţeri activi ” Nicolae Bălcescu”, Sibiu, Arma grăniceri;
– 20.04.1976 – 30.08.1976 – Curs perfecţionare comandanţi companie, Centrul de Instrucţie pentru Grăniceri, Oradea;
– 02.09.1980 – 21.08.1982 – Ofiţer elev, Academia Militară, Facultatea de arme întrunite şi tancuri, Arma infanterie, Bucureşti;
– 05.01.1993 – 07.07.1993 – Academia de Înalte Studii Militare, Colegiul Superior de Stat Major, Curs postacademic superior, Bucureşti;
– 03.04.1995 – 03.07.1995 – Academia de Înalte Studii Militare, Curs intensiv limba franceză, Bucureşti;
– 08.01.1999 – 16.07.1999 – Academia de Înalte Studii Militare, Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti;
– 24.11.2002 – 29.11.2002 – Universitatera Naţională a Apărării „Carol I”, Colegiul Naţional de Apărare – Curs de perfecţionare pe probleme actuale ale securităţii naţionale şi internaţionale, Bucureşti;
– 01.11.2004 – 29.07.2005 – Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic, Bucureşti.
Funcţii îndeplinite în timpul serviciului militar:
– 19.08.1972 – Comandant pluton, Brigada 3 Grăniceri, Iaşi;
– 01.09.1973 – Comandant pluton pentru elevi, Şcoala militară de ofiţeri activi ” Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
– 15.08.1976 – Comandant companie elevi, Şcoala militară de ofiţeri activi, „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
– 25.08.1978 – Comandant pluton elevi, Şcoala militară de ofiţeri activi, „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
– 02.09.1980 – Ofiţer elev, Academia Militară, Facultatea arme întrunite şi tancuri, Bucureşti;
– 21.08.1982 – Instructor în Catedra de tactica armelor întrunite, Centrul de Instrucţie al Infanteriei şi Tancurilor, Făgăraş;
– 30.06.1983 – Lector în Catedra de tactica armelor întrunite, Centrul de Instrucţie al Infanteriei şi Tancurilor, Făgăraş;
– 30.05.1984 – Ofiţer 2 cu programe, planificare, organizare, evidenţă, inspecţii centrale din Secţia planificare şi prgătire de luptă şi regulamente, Comandamentul Infanteriei şi Tancurilor, Bucureşti;
– 01.09.1987 – Ofiţer 1 cu programe, planificare, organizare, evidenţă, inspecţii centrale din Secţia planificare şi prgătire de luptă şi regulamente, Comandamentul Infanteriei şi Tancurilor, Bucureşti;
– 05.09.1989 – Şef Secţie planificare, pregătire de luptă şi regulamente, Comandamentul Infanteriei şi Tancurilor, Bucureşti;
– 10.01.1991 – Şef Secţie planificare, pregătire de luptă şi regulamente, Comandamentul Trupelor de Uscat, Bucureşti;
– 30.11.1993 – Şef Secţie planificare şi evidenţă pregătire de luptă din Direcţia Pregătire de Luptă, Statul Major al Trupelor de Uscat;
– 01.03.1998 – Şef Serviciu Doctrină şi Instrucţie, Statul Major al Trupelor de Uscat, Bucureşti;
– 01.12.1998 – Şef de Stat Major, Armata 1, Bucureşti;
– 01.08.1999 – Împuternicit să asigure îndeplinirea atribuţiilor funcţiei de locţiitor al comandantului la Armata 1, Bucureşti;
– 01.10.1999 – Locţiitor al comandantului, Armata 1, Bucureşti;
– 01.08.2000 – Locţiitor al comandantului , Corpul 1 Armată Teritorial, Bucureşti;
– 15.05.2002 – Împuternicit să îndeplinească funcţia de director al Statului Major al Forţelor Terestre, Statul Major al Forţelor Terestre;
– 05.07.2002 – Director, Statul Major al Forţelor Terestre, Bucureşti;
– 01.05.2003 – Commandant al Corpului 4 Armată Teritorial, Cluj-Napoca;
– 01.12.2004 – Şef al Direcţiei Operaţii, Statul Major General, Bucurteşti;
– 01.03.2005 – Locţiitor al şefului statului major, Statul Major al Forţelor Terestre, Bucureşti;
– 31.07.2007 – Trecut în rezervă prin aplicarea art. 85, alin.1 din Legea nr. 80/1995. I se acordă dreptul de a purta uniformă militară;
Detaşări:
– 20.07.1973 – 31.08.1973 – La Brigada 3 Grăniceri, Iaşi – comandant pichet grăniceri;
– 20.04.1976 – 30.08.1976 – La Centrul de Instrucţie pentru Grăniceri, Oradea, Curs perfecţionare comandanţi companie;
– 09.07.1984 – 20.07.1984 – La Centrul de Instrucţie al Infanteriei şi Tancurilor, Făgăraş, Curs de cunoaştere a aruncătoarelor de 82 mm, AG 9 „FAGOT”;
– 05.01.1993 – 07.07.1993 – Academia de Înalte Studii Militare, Colegiul Superior de Stat Major, Curs postacademic superior, Bucureşti;
– 03.04.1995 – 03.07.1995 – Academia de Înalte Studii Militare, Curs intensiv limba franceză, Bucureşti;
– 31.03.1997 – 11.04.1997 – Academia de Înalte Studii Militare, Curs de proiectare a instruirii, Bucureşti;
– 08.01.1999 – 16.07.1999 – Academia de Înalte Studii Militare, Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti;
– 24.11.2002 – 29.11.2002 – Universitatea Naţională a Apărării, Colegiul Naţional de Apărare, Curs de perfecţionare pe probleme actuale ale securităţii naţionale şi internaţionale, Bucureşti.
Decoraţii:
– 21.12.1977 – Medalia „Meritul Militar” clasa a II-a;
– 05.03.1983 – Medalia „Meritul Militar” clasa a I-a;
– 01.07.1988 – Ordinul „Meritul Militar” clasa a III-a;
– 20.09.1995 – Ordinul „Merutul Militar” clasa a II-a;
– 22.12.1997 – Ordinul „Merutul Militar” clasa a I-a;
– 22.10.2007 – Emblema de Merit „Rezerva armatei României” clasa a I-a.
Activitate voluntară după trecerea în rezervă:
– 12. 05. 2008 – Preşedinte al Consiliului Director al Fundaţiei “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, Statul Major al Forţelor Terestre, Bucureşti;
– august 2010 – Vicepreşedinte al Biroului Operativ al Filialei 1, Sectorul 2, a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, Bucureşti;
– septembrie 2011 – Membru al Comitetului Director al Casei de Ajutor Reciproc “Solidaritatea socială” a S.C.M.D., Bucureşti;
– aprilie 2017 – Presedinte al A.N.C.M.R.R. Bucuresti, Filiala Sector 5.

(Sursă text: Colonel (r) Eugen LAZĂR, din fosta clasă a XII-a B)

Anunțuri

ANCMRR are un nou președinte !!!

Cu mare bucurie-n suflet, informez pe  toți ABSOLVENȚII  Liceului Militar ” Ștefan cel Mare ” promoția 1969  și nu numai ,că , la Conferinta Nationala  a Asociației  Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere ( ANCMRR ) a fost ales  ca PREȘEDINTE  colegul nostru de promoție, Gl.lt. Nicolae Bahnareanu !!!  🙂  🙂 
Felicitări colega și mult succes în funcția de președinte a ANCMRR !!!  🙂  🙂  🙂
Pentru cei care nu știu  Neculai Băhnăreanu s-a născut la data de 22 iulie 1950, în satul Bobești din comuna Duda Epureni (județul Vaslui).
A absolvit Școala Militară Superioară de Ofițeri Activi „Nicolae Bălcescu” din Sibiu (1972), Academia de Înalte Studii Militare din București (1982)
și Colegiul Național de Apărare (1999) ! 🙂 
A îndeplinit funcțiile de șef de Stat Major la Armata 1,
locțiitor al Comandantului la Armata 1,
locțiitor al Comandantului la Corpul 1 Armată Teritorial,
apoi ,pe cea de director al Statului Major al Forțelor Terestre.
A fost înaintat la gradul de general de brigadă (cu 1 stea)  🙂  la 1 decembrie 1999  
și apoi la cel de general-maior (cu 2 stele)  🙂  🙂 la 5 iulie 2002 .
În perioada 1 mai 2003 – 1 decembrie 2004, generalul-maior Neculai Băhnăreanu a condus Corpul 4 Armată Teritorial „Mareșal Constantin Prezan” (fosta Armată a IV-a), cantonat la Cluj.
A îndeplinit apoi funcția de șef al Direcției Operații din Statul Major General (1 decembrie 2004 – 1 martie 2005)
și pe cea de locțiitor al șefului de stat major al Forțelor Terestre (din 1 martie 2005).
A fost de mai multe ori comandantul paradei militare organizate cu ocazia Zilei Naționale a României:
1 dec. 2002 – București,
1 dec. 2003 – Alba Iulia,
1 dec. 2005 – București,
1 dec. 2006 – București.
A fost înaintat la gradul de general-locotenent (cu 3 stele) 🙂 🙂 🙂 
la 31 iulie 2007, fiind trecut în rezervă cu acest grad .
În urmă cu câteva minute l-am felicitat telefonic pentru alegerea sa ca PREȘEDINTE al ANCMRR dar, nu i-am cerut acceptul de a-i anunța  pe blogul  nostru VICTORIA gândind că nu se va supăra iar  surpriza va fi mai mare !!!   🙂   🙂   🙂
Alioșa de la XII-D.